Q galerie

Q galerie je inspirující místo, kde se můžete pravidelně setkávat s kvalitním uměním. Bývalá Kounicova sýpka z roku 1862 se s novým miléniem stala prostorem, kde se prezentují významní autoři v českém
i mezinárodním kontextu.


Už samotná budova sýpky z 19. století, je ukázkou citlivého skloubení historické památky s moderní architekturou. Její rekonstrukce získala zvláštní ocenění v soutěži Stavba roku 2009 Zlínského kraje.

Ve zdech naší galerie se prezentovali umělci zvučných jmen, mezi které patří: Jindřich Štreit, Ivan Theimer, František Chrástek, Jiří Kovanic, aj.

 
 
Vyhledat
  • Q STUDIO

Jiří Nováček // Dva prameny

3.11. 2017 - 10.1. 2018


Současný umělecký a dokumentární fotograf z Jihlavy.


Absolvent fakulty fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho prvotní tvorba vznikala mimo jiné i v ateliéru Ivo Holána a dalších umělců.

Za posledních 20 let tvořil nejen v ČR, ale i v zahraničí. Často vytváří subjektivní dokumentární soubory plné osobních prožitků, vjemů a nálad, které zažívá při svých cestách.


Ve Velké Británii, kde studoval a pracoval v muzeu Victoria & Albert v Londýně, se účastnil mnoha významných výstav a projektů. Zároveň zde vzniká i jeden z výstavních souborů „Londonęs Walk“, který byl prezentován po návratu již v roce 2007.


Další fotografický soubor z let 2008–2009 nazvaný „Gradus Ad Deum“ přibližuje život benediktinských mnichů v klášterním komplexu v Rajhradě.

V roce 2017 následuje skutečný tématický návrat a navazující pokračování na předešlý soubor benediktinů zvaný „Reditus“.


V roce 2011 dokončuje a knižně vydává dokument z oblasti sociální péče „Domicilia“, který je prezentován na několika místech v rámci společných výstav zvaných „Tajnosti duše“ a „Metamorfóza“.

Na cestách po Balkáně vznikají soubory „Romanians“, další např. v Německu „Unkonventional“, dále v Itálii „Ombra Casa“, další pak v Beneluxu, Francii, Španělsku, Irsku, Turecku.

V Holandsku vznikl s částečně sociologickou informací barevný dokument „Transmissie“ (2009–2011) prezentovaný v roce 2012 na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V roce 2014 je dokončen soubor z prostředí bývalého cvičitele a chovatele koní pro filmová studia „Dva prameny – Inter hominem et equum“.


Věnuje se dlouhodobým dokumentárním projektům, např. již sedm let vzniká cyklus ze života aristokratických rodin v Čechách a na Moravě, který není dosud dokončen. V této řadě pokračuje i další dokument charakterizující projekty.

V krátkodobých sledech se dále soustředí na fotoreportáže „Youth workers…“, někdy i s částečným zaměřením na výtvarnou či více emotivním fotografii s estetickým podtextem, dále inscenovanou tvorbu, inspirovanou například 1. republikou a volnými interpretacemi obrazů.


Charakterizující portréty známých osobností i obyčejných lidí jsou dalším článkem jeho tvorby.

Svým rukopisem částečně zasáhl i módní fotografii, jejímž výstupem se stal v roce 2012 výstavní soubor „Untitled fashion“.


V komerční oblasti pak následuje práce se zaměřením v oblasti zpracování krajiny geografických studií, leteckého snímkování / axonometrie architektury, exteriérů, interiérů a dále zpracování grafických konceptů, vizuální produkce a polygrafie.

27 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše