Q galerie

Q galerie je inspirující místo, kde se můžete pravidelně setkávat s kvalitním uměním. Bývalá Kounicova sýpka z roku 1862 se s novým miléniem stala prostorem, kde se prezentují významní autoři v českém
i mezinárodním kontextu.


Už samotná budova sýpky z 19. století, je ukázkou citlivého skloubení historické památky s moderní architekturou. Její rekonstrukce získala zvláštní ocenění v soutěži Stavba roku 2009 Zlínského kraje.

Ve zdech naší galerie se prezentovali umělci zvučných jmen, mezi které patří: Jindřich Štreit, Ivan Theimer, František Chrástek, Jiří Kovanic, aj.

 
 
Vyhledat
  • Q STUDIO

Lukáš Žentel // Setkání

.9. - 31.10. 2017


Pět let fotil Lukáš Žentel pro sbírku Paměť národa lidi, kteří se střetli s dějinami 20. století. Oběti holocaustu, politické vězně, převaděče přes železnou oponu, piloty RAF, ale i agenty StB a řadové komunisty. Od 15. září 2017 vystavoval tyto portréty v Q galerii v Uherském Brodě.


„Pro výstavu jsem vybral portréty těch, jejichž vyprávění mě zasáhlo a proměnilo. Stalo se skutečným setkáním,” popisuje fotograf.

Mezi snímky najdeme tvář převaděče a politického vězně Františka Wiendla zachyceného na místech, kudy Wiendl odvedl přes hranice desítky lidí.

Žentel fotil také například Felixe Kolmera, vězně z Terezína, spisovatele a politického vězně Jiří Stránského, výraznou ženu československého disentu Danu Němcovou a mnoho dalších. 


Fotograf neklade důraz jen na zajímavou kompozici a dobré světlo. „Vždy hledám k portrétovaným cestu, pokouším se nahlédnout jejich osobnost,  aby se jejich příběh ve snímku nějak odrazil a aby se dojem ze setkání přenesl i na diváky,” vysvětluje způsob své práce Lukáš Žentel.


Působivé černobílé snímky doplňují na výstavě „Setkání“ krátká motta, myšlenky či vzpomínky pamětníků. 


Portréty vytvořil fotograf pro neziskovou organizaci Post Bellum, která od roku 2001 dokumentuje celoživotní příběhy lidí, kteří vzpomínají na zásadní události našich moderních dějin. Tyto vzpomínky ukládají dokumentaristé do veřejné sbírky Paměť národa, kterou organizace Post Bellum provozuje se svými partnery - Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. 

29 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše